Një tete si Qëndresa, kaq bukur e ka veshur mbesën e saj për ditëlindje

Qëndresa Bajrami është gruaja e moderatorit të njohur, Labinot Gashit.

Ajo është grimere shumë e talentuar, shkruan trendi-ks.info

Qëndresa tashmë është shumë e dashur për publikun.

Ajo është mjaftë aktive në rrjetet sociale me postime të ndryshme.

Sot përmes një postimi ajo e ka uruar mbesën e saj të vogël për ditëlindje.
Ajo duket të jetë një fëmijë shumë simpatik, e në këtë foto edhe është veshur me stil.

Majlinda ia ‘ngjyros’ flokët Roanit, ja si po duket ai me pamjen e re

Majlinda Zeka është ndër femrat më të përfolura.

E tillë u bë pas lidhjes me Majkun e pastaj edhe pas lindjes së djalit, Roanit, shkruan ORAinfo.

Ajo ka një numër të madh të ndjekësve dhe është shumë aktive.

Sot ajo ka publikuar një foto të Roanit, flokët e të cilit janë shumë të bardha sikur të ishin të ngjyrosura.

Përndryshe, Roani është një fëmijë shumë i bukur dhe simpatik.

Gëzimja po e kalon të dielën me burrin e saj Vëmendjen e merr veshja e sa

Gëzime Krasniqi është e fejuara e djalit të këngëtares së njohur kosovare, Remzie Osmani.

Ajo tashmë është bërë e njohur dhe ka një numër të madh të ndjekësve në rrjetet sociale, shkruan ORAinfo.

Ajo duket një femër shumë atraktive dhe moderne.

Sot ajo ka publikuar një foto në të cilën shihet bashkë me burrin e saj të cilët po e kalojnë këtë të diel së bashku.

Si gjithmonë ajo është shfaqur e veshur me shumë stil.

Rrëfimi i konduktores në Prishtinë që sfidon stereotipet gjinore

Nuk është profesion i zakonshëm për gratë e Kosovës, por kjo nuk e pengoi 26 vjeçaren Saranda Sherifi Rrecaj që të punojë si shitëse e biletave në linjën e re 7C të trafikut urban në kryeqytet.

Rrecaj në një rrëfim për Kp ka bërë thirrje që paragjykimet gjinore të lihen prapa, dhe të ushtrohen edhe profesionet që tash e kohë të gjatë shihen si “burrërore”.

“Fillimisht iniciativa nuk ka qenë e imja, enti i punësimi më ka telefonuar dhe me ka thënë se a je e interesuar për punë, unë në fakt që nga 2015 jam e anëtarësuar aty dhe më kanë thënë nëse je e intersuar për punë, puna është konduktere. Thjeshtë e kam marr me shumë sportivitet, mu ka dokë interesant përderisa me qenë realist pjesë e tabusë, kështu që e kam marr thjeshtë nuk ka pasur ndonjë problem as nga familja as nga ana ime që është pjesë e tabusë se nuk punohet kjo punë se është punë atraktive, është e lehtë“, ka thënë ajo.

Rrecaj foli edhe për përkrahjen që mori nga rrethi për këtë profesion.

“E kam ndjerë vetën të privilegjuar kam pasur shumë përkrahje si nga stafi i trafikut urban, si prej kolegëve, gjithashtu edhe pasagjerët kanë qenë shumë të sjellshëm, ndoshta e kam edhe fatin se është linje e re edhe janë shumë të sjellshëm dhe të kujdesshëm ka pas edhe bakshiushe. Mua po më pëlqen si konduktere po më duket interesant, edhe më interesant po ma bëjnë edhe pasagjerët edhe mënyra se si po më shikojnë. Thjesht uuu konduktere femër…Jo jo bravo të lumtë, suksese sa mirë që po e shohim një femër konduktere. Mënyra e sjelljes është shumë më e mirë me një femër, sesa me një mashkull”, ka shtuar ajo.

Përveç Rrecajt, janë edhe dy gra që ushtrojnë këtë profesion të dominuar nga gjinia mashkullore.

Kryeshefi ekzekutiv i “Trafikut Urban”, Lulzim Rexhepaj për KosovaPress ka treguar se kjo ishte ideja e tij.

Rexhepaj tha se punësimi i grave gjithashtu ka përmirësuar shërbimin ndaj pasagjerëve.

“Aktualisht janë duke punuar tri femra në pozitën konduktere në trafikun urban të cilat kanë performancë shumë të mirë. Këto kanë filluar punën dhe i kemi vendosur në linjën 7C ku numri i udhëtarëve është pak më I vogël që ta kenë si lehtësime në fillim të punës. Si ide ka qenë e imja me marrjen e detyrës së kryeshefit ekzekutiv, kam menduar se si të vijmë deri tek një performancë më e mirë, një shërbim më të mirë ndaj qytetarëve. Dhe duke analizuar ishte ndër idetë e ndryshme dhe ndër masat që i kemi ndërmarr ka qenë edhe punësimi i femrave meqë si gjini janë më të sjellshme, më korrekte, më të përgjegjshme ndaj punës”, ka deklaruar Rexhepaj.

Ai thotë se edhe pse kjo ndërmarrje është e interesuar të punësojë edhe shofere, deri tani nuk kanë hasur aq të interesuara.

Punësimin e grave e kanë mirëpritur edhe pasagjerët.

Hazbie Zeqiri një grua në moshë, shprehet se kondukteret po e motivojnë edhe më shumë që të udhëtojë më autobusët urbanë.

“Për ata po udhëtoj çdo ditë duhet me punu shumë mirë pse kjo, puna nuk të bënë asgjë, dhe po i ka hije kësaj femre, shumë janë të bukura, janë të sjellshme”, u shpreh kjo e moshuar.

Përshtypjet e tij për kondukteret për Kosovapress i ka shpalosur edhe Naim Hajdini, i cili tha se për herë të parë po sheh gra në këtë profesion.

“Mua po më pëlqen shumë se hera e parë që po shoh femra me shpërndarë bileta në autobusë, edhe autobusët e rinj edhe këto vajzat e reja është kënaqësi për mua”, ka shtuar ai.

Edhe Enver Peci i cili udhëtonte me këtë linje u shpreh i kënaqur që tani janë lënë anash disa paragjykime.

“Mirë ish dashur edhe më shumë me pas jo vetëm kjo, ish dashur të arrijnë shqiptarët për me qenë të barabartë, jo vetëm meshkuj. Mendoj që po dhe shumë i saktë, kjo është hera e dytë apo e tretë që vetëm hypi në autobusë kështu rastësisht dhe po e takoj këtë dhe shumë më ka ardhur një kënaqësi kur e kam parë“, ka thënë Peci.

“Trafikut Urban” me konkursin e ri i janë shtuar edhe shtatë gra/vajza që së shpejti pritet të nisin punën.

Ky fshat në Kosovë ka mbetur me 6 shtëpi

Vjeshta i kishte dhënë jetë shumëngjyrëshe këtij fshatit Luzhak.

Ndërsa qetësia e në këtë vend të krijonte zhurmë të mërzitshme, sepse nuk shihej ndonjë banor aty pari.

Të vetmin që mund ta gjesh çdoherë në natyrë, duke soditur vendlindjen e tij, është 72 vjeçari Rexhep Ramadani.

Ai ka thënë se zgjohet çdo ditë në orët e para të mëngjesit, për t’i shëtitur malet dhe ajrin e pastër, të fshatit Luzhak.

“Pjesën më të madhe të ditës e kaloj shatë ambienteve shtëpiake. Dikur e kemi punuar shumë tokën, në këtë vend është bërë buka shumë, por edhe gjërat bereqetet tjera janë bërë”, rrëfen banori i fshatit Rexhep Ramadani.

Fshati Luzhak, i cili ndodhet pak kilometra larg qyteti të Shtimes, ka mbet me vetëm gjashtë shtëpi. Ky fshat është ndër banimet e hershme të kësaj ane, ndonëse numri i banorëve përgjatë viteve është zvogëluar.

Ndërsa emërtimi i fshatit Luzhak, ka një gojëdhënë interesante. Thuhet se është themeluar nga një plakë, e cila quhej Lozhana, dhe ishte vendosur atje, për t’iu shmangur luftërave të kohës.“Kemi ardhur prej Topillës para 100 viteve. Këtu kemi gjetur gjithë të mirat me përjashtim të shkollës, që është pak larg. Tash na ka ardhur asfalti dhe po i dërgojmë me veturë. Nuk është vend i keq për të jetuar, por rini është duke u larguar nga fshati e unë nuk po e kuptoj pse po e bëjnë këtë”, tregon Ramadani.

Edhe ato pak shtëpi të mbetura, të ndërtuara nën strehën e njëra tjetrës, i mbajnë ende traditat dhe zakonet e vjetra.

Rexhep Ramadani, ka thënë se ajo që i mungon më së shumti është shoqërimi me të moshuarit, sepse në këtë vend, ai ka mbet më i vjetri.

“Kur po plaket njeriu nuk po ka çfarë të bëj, sepse jena mësuar me punue, e neve nuk po na le gjaku pa punuar”, tregon më tej Rexhep Ramadani

72 vjeçari Rexhep Ramadani ka thënë se jetesa në Luzhak, ka qenë gjithmonë e mirë, dhe ato pak fise që kanë qenë, kanë pasur harmoni mes vete.

Rrëfimi i burrit që jeton me tre gra dhe ka 10 fëmijë

Ai quhet Ivan Sukhov, 34 vjeç, dhe jeton bashkë me 3 gratë e tij në Vladimir të Rusisë.

Ligji në Rusi nuk e lejon martesën me më shumë se një partner, ndaj dy prej grave qëndrojnë të martuara me mirëkuptim të ndërsjellë.
Ivani për 11 vjet ka qenë martuar vetëm me Natalian, gruan e parë dhe kishte shprehur dëshirën e të pasurit një familje te madhe dhe shumë fëmijë.

Natalia, e cila punon si infermiere, nuk e kishte pëlqyer idenë, por duke parë që i shoqi këmbëngulte, nisi të ndryshojë mendje.
Sipas grave, Ivani tregohet i drejtë dhe i fton të gjitha me radhë. Megjithatë, nëse ndonjëra e bezdis duke i hapur probleme, ai e ndëshkon duke mos e ftuar për një muaj.

Secila nga gratë, ashtu si dhe Ivani, janë të punësuara. Në shtëpi futen katër rroga, ndaj fëmijëve s’u mungon gjë.

Familja jeton në një apartament 2+1, por Ivani do ta shesë e do të blejë një shtëpi private. Ai ka dhomën e tij, dhe çdo natë fton njërën prej grave për të fjetur me të.

Publikohet kënga e parë e rejës së Shyhretit, shikoni reagimin e nënës së saj

Drita Jakupi është nëna e Leartës, rejës së Shyhretes.

Të dyja ato janë shumë të njohur tashmë për publikun, shkruan trendi-ks.info

Ato janë mjaftë aktive në rrjetet sociale, ku bëjnë postime nga më të ndryshmet.

Sot përmes një postimi ajo ka treguar se tashmë është publikuar edhe në YouTube kënga e re e Leartës.

Drita duket se e ka pritur me shumë emocion këtë moment.

Cima i ndihmon vajzës së tij Adelinës në kuzhinë, kështu gatuajnë ata së bashku

Rasim Thaҫi është ndër aktorët më të dashur për publikun tonë.

Ai gjithmonë e ka bërë për vete publikun me humoret e tij të shumta, shkruan trendi-ks.info

Cima është shumë aktiv në rrjetet sociale, ku bën postime nga më të ndryshmet.

Sot ai ka publikuar një foto në të cilën shihet bashkë me Adelinën, vajzën e tij, në një emision
gatimi.

Duket se humoristi dhe këngëtarja janë kuzhinier të mirë.

Dasma po afrohet, Afrona Dika nis provat për fustanin e bardhë, ja detajet

Muharremi dhe modelja Afrona Dika, do të kurorëzojnë dashurinë e tyre me martesë.

Çifti që tani kanë nisur idetë për dasmën e tyre, e cila do të jetë glamuroze dhe me shumë të ftuar VIP.

Afrona është ajo, e cila ka nisur që tani përgatitjet për fustanin e bardhë, duke filluar të përzgjedhë vellon që do të veshë.

Këtë, ajo e bëri të ditur përmes një fotografie të publikuar në InstaStory, ku shfaqej duke provuar një nga fustanet e përzgjedhur.
Modelja duket shumë e entuziazmuar për dasmën e saj, e cila që tani ka filluar të përflitet në media.

Çifti kanë disa vite që njihen me njëri-tjetrin, ndërsa u fejuan së bashku në fund të vitit 2014.