Nuk do ta besoni, ja çfarë gjeti polica në shtëpinë e Burdushit

Policia e Kosovës ka gjetur armë gjatë bastisjet në shtëpinë e mjekut popullor, Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, raporton Gazeta Express. Ndërkaq ekipet policore po vazhdojnë kontrollin brenda shtëpisë.
Në shtëpinë e Burdushit, ku ai zhvillon veprimtarinë e tij prej mjekut popullor, Policia ka gjetur armë.

Ekipi i Gazetës Express po qëndron pranë shtëpisë së Peqanit, ndërsa bëhet e ditur se Prokurori për më shumë se një orë gjendet brenda kësaj shtëpie.

Shtëpia e mjekut popullor, Hysri Peqani i njohur si Burdushi është bastisur para pak çastesh nga Policia e Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar për Gazetën Express edhe prokurori Petrit Kryeziu. Ai tha se momentalisht ndodhen në shtëpinë e Burdushit por përveç konfirmimit se ka filluar bastisja nuk mund të japin më shume detaje.

“Na jemi këtu sapo kemi fillu bastisjen”, tha Kryeziu.

Para pak ditësh Prokuroria Themelore e Prizrenit ka ngritur aktakuzë ndaj Peqanit për mashtrim të një klienti të tij, të cilit, sipas aktakuzës, ia ka marrë 2 mijë euro.

Burdushi të mërkurën ka qenë i ftuar në emisionin Frontal, ku ka folur rreth rastit për të cilin po akuzohet. Ai ka thënë se ka material që nëse publikohet “bëhet tërmet”.

URIME! Vjen edhe një lajm i madh për Kosovën!

Kosova ka marrë edhe një mbështetje nga një shtet evropian për anëtarësim në Interpol.Finlanda i ka dhënë mbështetje Kosovës për antarësim në Interpol dhe ka konfirmuar vtoën e saj pro anëtarësimit të Kosovës.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se shteti i Finlandës e përkrah Kosovën në anëtarësimin e saj në INTERPOL.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Finlandë, ka thënë se ky shtet e përkrah fuqishëm anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL.

Veseli për televizionin publik ka thënë po ashtu se, Finlanda do ta përkrah Kosovën edhe në çështjen e liberalizimit të vizave

Në këtë pjesë të Kosovës po bie borë

Bora e parë ka filluar të bjer mbi vendin tonë.

Sot në mëngjes, vendi malor, Brezovicë është mbuluar nga fjollat e borës, të parat për këtë dimër.

Kurse për vende e rrafshta Instituti Hidrometeorologjik i Kosovë sa njoftuar se sot në vendin tonë do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell, ku temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 9-11 gradë Celsius.

VIDIO

Bien temperaturat, ja çfarë moti na pret në vikend

Gjatë vikendit pritet të mbaj mot kryesisht i vranët dhe me temperatura te ulëta.

Ditëve të ardhshme gradualisht mot më i ftohtë, me ngrica në mëngjes. Pritet përmirësim i kualitetit të ajrit.

Rryma të ftohta ajrore që kanë filluar të zbresin mbi rajonin tonë nga Europa verilindore, ditëve të ardhshme do të vazhdojnë të sjellin masa më të ftohta ajrore dhe të shtrihen edhe përgjatë Europës qendrore.

Në këto kushte pritet të mbajë mot më i ftohtë, me vranësira, me mundësi edhe për riga lokale shiu gjatë ditës së premte. Në fundjavë, sipas parashikimeve të fundit, një vorbull ciklonike nga Afrika veriore, përgjatë Mesdheut, pritet të depërtojë në jug të rajonit, që ka mundësi të sjell kushte për reshje të borës nga e diela në mbrëmje dhe në fillim të javës. Mirëpo, ky parashikim ende nuk ka besueshmëri të lartë, që të dihet më saktë intensitetit i të reshurave. Për shkak të një dinamike të vrullshme të motit në ditët e ardhshme, pritet që të kemi qarkullim të mjaftueshëm ajror, që do të ndikojë në zbritje e indeksit të kualitetit të ajrit në vlera normale. Në orët e mbrëmjes mbetet si mundësi, nëse nuk ka erëra, vlerat të mund të rriten edhe në të pashëndetshme.

16.11 – Mot i ftohtë, kryesisht me vranësira dhe intervale me diell. Vende-vende mundësi për riga lokale shiu, e në vise malore edhe për reshje të dobëta bore.

17.11-18.11 – Të shtunën mot i ftohtë, kryesisht me diell. Ditën e diel, mot kryesisht i vranët, e në mëngjes me ngrica. Vonë gjatë natës priten mundësi edhe për reshje të borës.

19.11 – Mot i ftohtë, kryesisht i vranët, kohë pas kohe me mundësi edhe për reshje bore, e në vise të ulëta të përziera me shi.

Temperaturat e ajrit, gradualisht do të pësojnë rënie të ndjeshme nën vlera mesatare. Minimalet do të zbresin nga +1C në -2C deri -3C në fundjavë, e maksimalet nga 8C deri 10C, në 6C, e të hënën edhe deri në 3C.

Sipas Prishtina Weather, do të fryjë erë mesatare nga verilindja 4-9m/s. Shtypja atmosferike mbetet lartë, me tendeca të zbritjes rreth vlerave normale.

“Moj e bukura More”, çfarë fsheh historia e këngës 600-vjeçare shqiptare

Sipas filologut arbëresh, Dhimitër Kamarda, kënga e ka origjinën tek arbëreshët e Italisë, të cilët sipas studimit të tij, u detyruan të largohen nga toka greke duke lënë trojet e tyre në vendin e quajtur More.

“O e Bukura More” interpretimi i jashtëzakonshëm i artistëve italianë, Lavinia Mancusi, Gabriele Gagliarini.
Moj e Bukura More!

Shumë e këndojnë, por pak e dinë se kujt i kushtohet kjo këngë.More! Është një pasthirrmë?!… një vajzë e bukur?! Jo! More është Peloponezi i sotëm i Greqisë.

Sipas një studimi të botuar në Itali në vitin 1886, nga filologu arbëresh Dhimitër Kamarda,

More është një trevë e madhe, së cilës grekët i kanë ndryshuar emrin dhe e kanë kthyer në Peloponezi,

Historia e kosovares e cila u bë Presidente në Zvicër

Në mbledhjen me vizitorë rekord, shqiptarja Nazmije Ismaili u zgjodh si presidente e re e liberalëve të rinj të Thurgaut

Ajo u fut në gjurmët e Lukas Weinhappl, i cili liberalët e rinj i udhëhoqi për katër vite, thuhet në faqen e internetit të kësaj partie zvicerane, transmeton Albinfo.ch.

Lukas Weinhappl iu shpreh mirënjohje e madhe për shërbimet e tij e kryera në favor të liberalizmit “të ri”. Sabir Shemsi është takuar me Nazmijen dhe ka zhvilluar këtë intervistë.

Nazmije Ismaili, si duket jeta juaj e përditshme presidenciale?

Ashtu si edhe më parë, unë ende kam një vend pune dhe me këtë nuk ndryshohet asgjë (qeshet). Por po, jeta përditshmëria ime ka ndryshuar. Zyra e presidentit të partisë kërkon kohë dhe së bashku me bordin kam një përgjegjësi të madhe ndaj njerëzve dhe anëtarëve. Nëse nuk kemi takime, thirrje, ngjarje, jam në parapërgatitje ose i lexoj dosjet.

Cilat qëllime afatshkurtra dhe afatgjata i keni vendosur për vitet e ardhshme?

Qëllimi ynë në periudhën afatmesme është që të bëhemi partia më e fortë në Kantonin e Thurgaut. Kjo vlen edhe për zgjedhjet e ardhshme. Do të duhet shumë punë për të bërë këtë, por ne jemi të gatshëm të ballafaqohemi me këtë sfidë dhe t`i përveshim mëngët. Ne gjithashtu duam të organizojmë më shumë ngjarje ose të shkëmbejmë ide me popullatën gjatë shpërndarjes së fletushkave. Për më tepër, për mua është e rëndësishme t`i tregoj brezit të ri se sa i dobishëm është angazhimi. Unë dua t’i motivoj ata që të ndihmojnë në formësimin e të ardhmes sonë.

Cili është dallimi në mes të FDP-së dhe JFTG-së më së shumti?

Një nga dallimet më të mëdha është mosha dhe zakonisht të rinjtë e interesuar në politikë bashkohen me ne. Ne u ofrojmë atyre një platformë për t’u bërë politikisht aktivë në një moshë të re. Ne, liberalët e rinj, e kemi programin tonë të partisë dhe mendimet tona për çështjet politike i formojmë pavarësisht nga partia ëmë. Në shumë pikëpamje, të rinjtë janë më të guximshëm dhe më provokues se FDP-ja. Një ndryshim tjetër është kultura e përhapur e ndalimit nga ana e FDP. Për ne, termat e vetëpërgjegjësisë, vetëvendosjes dhe lirisë personale qëndrojnë në krye, të cilat janë edhe themeli i rëndësishëm i liberalizmit.

Për këto arsye, ne e mbështesim parimin udhëzues për “ndalim të ndalesave”. Qytetarët nuk duhet të jenë nën patronazhin e ndalesave për të gjetur rrugëdalje në zgjidhjen e problemeve. Ata duhet personalisht të vendosin nëse duan të organizonjnë lojëra poker apo të konsumojnë kanabis. Për mua, thelbësore është të punoj ngushtë me FDP-në, pasi që për disa vite jam e përfshirë në bordin e FDP-së dhe në masë të madhe e ndaj mendimin e saj.

Cilat janë sfidat për Zvicrën liberale?

“Një nga sfidat më të mëdha është digjitalizimi. Pavarësisht nëse këtë e quajmë të mirë apo të keq. Fakti është se ajo është zhvilluar. Ne jemi të përkushtuar për të nxitur zgjidhje konkurruese dhe inovative dhe për të luftuar rregullat proteksioniste. Sfidat e tjera përfshijnë reformën e sigurimit të pensioneve dhe politikën europiane. Këtu duhet pranuar se partitë gjithnjë e më pak janë të gatshme për konsensus. Kjo të bën të mendosh, sidomos kur mirëqenia dhe siguria shoqërore varen nga këto biznese”,

Besojeni ose jo, por ja çka janë mes vete Hashim Thaçi dhe Albin Kurti?

Pesidenti i Kosovës, Hashim Thaci, edhe më tej po mbetet se është politikani më i admiruar në vend. Atij nuk po i del para madje as edhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili ishte politikani më i votuar në zgjedhjet e qershorit.

Por a e dini se çka janë mes vete Hashim Thaçi dhe Albin Kurti? Ata nuk kanë ndonjë lidhje familjare ose biznesore, ata janë bashkë pjesë e politikës kosovare.

Por jo vetëm kaq, ata mes vete janë kundërshtarë të rreptë politik madje edhe në ideologji politike/Gazeta NewBorn/

Kaos në Prishtinë, gjithë banorët dalin jashtë banesave të tyre

Të gjithë banorët e një kompleksi banesor tek ‘Rruga B’, në Prishtinë gjenden jashtë banesave të tyre pas djegies së një kablloje elektrike gjatë orëve të mbrëmjes në këtë lagje.

Një banorë i asaj ane, ka dërguar video në Gazetën Express, ku shihen banorë jashtë si dhe flakët që janë shkaktuar si pasojë e flakëve të marra.

Banorët aty thonë se ndjehen në rrezik si dhe për momentin janë duke qëndruar jashtë banesave të tyre në temperatura të ftohta.

Nuk dihet nëse policia, zjarrfikësit ose drejtuesit e KEDS’it kanë shkuar në vendin e ngjarjes.

Video nga vendi i ngjarës, “Rruga B”-Prishtinë:

LAJMI FUNDIT: Sigurohen votat për rrëzimin e Qeverisë, ja detajet

Deputeti konservator pro-Brexit, Jacob Rees-Mogg kërkoi mocion mosbesimi ndaj kryeministres britanike, Theresa May, njoftoi sot një deputet i grupit të tij parlamentar.

”Rees-Mogg shkroi letrën për këtë kërkesë”, deklaroi për median një deputet.

Ky njoftim vjen pas dorëheqjes së disa ministrave të qeverisë së Mayt, të pakënaqur për projektmarrëveshjen e Brexit të arritur midis saj dhe Bashkimit Europian.

Ndërkohë, kancelarja gjermane, Angela Merkel u shpreh sot shumë e kënaqur për arritjen e një projektmarrëveshjes midis qeverisë së Theresa May dhe Bashkimit Europian për Brexit.

”Jam shumë e kënaqur që pas negociatave të gjata, jo gjithnjë të lehta, u arrit dakordësia për formulimin e një propozimi midis dy palëve”, deklaroi kancelarja gjermane gjatë një konference shtypi në Potsdam, përcjell Atsh.

”Kjo projektmarrëveshje do të varet edhe nga garancia që do t’i japin deputetët britanikë dhe të 27 anëtarët e Bashkimit Europian”, theksoi ajo.

Me këtë rast deputeti pro-Brexit, ka thënë se ka siguruar votat e mjaftueshme për rrëzimin e kryeministrës May.

Dorëzohet Serbia,kjo është arsyja

Serbia dhe Bosnja nuk do të marrin pjesë në trupat punues të CEFTA-s në Prishtinë më 20 dhe 21 nëntor.
Kjo është bërë sot e ditur nga zëvendëskryeministri serb, Rasim Lajiq, sipas të cilit të dyja vendet nuk do të marrin pjesë në një takim ministror brenda javës së CEFTA-s, e cila po ashtu do të mbahet në Prishtinë më 3 dhjetor.

Sipas Lajiqit, ky është konkludimi që pati gjatë një bisede telefonike sot me Ministrin e Tregtisë së Jashtëm të Bosnjë dhe Hercegovinës Mirko Sharoviq.

“Është e pakuptimtë të fusim kokën në rërë dhe të veprojmë sikur asgjë të mos ketë ndodhur. Pas futjes së një tarife prej 10 për qind për mallrat nga Serbia dhe BeH nga Kosova, kjo është kriza më e madhe që nga fillimi i funksionimit të marrëveshjes CEFTA”, tha ai.

Zëvendëskryeministri theksoi se qëllimi i përbashkët i Serbisë dhe BeH është heqja e masave nga Kosova dhe më pas “të fillojë bisedimet jo vetëm për heqjen e barrierave jashtë doganore, por për krijimin thelbësor të një hapësire të përbashkët ekonomike në këtë pjesë të Evropës”.

Që nga fillimi i futjes së një tarife shtesë prej 10 për qind për mallrat e importuara nga Serbia, importi i këtyre mallrave është përgjysmuar. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nuk përjashtoi mundësinë e një rritje shtesë të taksave mbi mallrat nga Serbia, transmeton KP.