Shyhretja dhe Mahmuti sërish bashkë në…

Këngëtarja e njohur e muzikës popullore Shyhrete Behluli ka duete të shumta më këngëtarin Mahmut Feratin.

Por së fundmi këta dy nuk janë parë të jenë shfaqur edhe aq.

Që të dy kanë bagazh shumëvjeçarë në karrierë, shkruan Kosovarja.

Kanë shumë duete dhe që të gjitha shumë të pëlqyera nga adhuruesit e muzikës popullore.

Ka shumë kohë që ata nuk kanë sjellë ndonjë projekt bashkë, por kësaj here I shohim sërish pas shumë viteve duke performuar .

Për më shumë, flet imazhi në vazhdim.

Majlinda publikon foto e veshur me pizhama, kë po e ledhaton me kaq dashuri?

Majlinda Zeka është një ndër femrat me të bukura të show bizit shqiptar.

Ajo u bë pjesë e mediave rose pas lidhjes me Majkun e pastaj edhe pas lindjes së djalit, Roanit,

Ajo ka një numër të madh të ndjekësve dhe është shumë aktive.

Majlinda ka publikuar një foto ku shfaqet ajo me djalin e saj Roanin duke shkuar në gjumë.

Të veshur të dy me pizhama, ata shfaqen të lumtur pranë njëri-tjetrit.

”Sheherzaden” bën ndryshime në pamjen e saj, nuk do ta njihni!

U bë e dashur për publikun mbar shqiptarë.

Aktorja e njohur turke, Berguzar Korel për publikun kosovar e njohur u bë me rolin e “Sheherzade” në serialin “1001 Nete”, duke vazhduar më pas edhe me rolin e ‘Ferides’ në serialin “Karadai”.

Me rolet që ajo kishte, gjithmonë ka mahnitur të gjithë me bukurinë dhe thjeshtësinë që e kishte, por, thejshtësia atë e shoqëron edhe në jeten e saj reale,

Në disa fotografi të publikuara në rrjetin social Instagram, aktorja shfaqet shumë ndryshe, e veshur në të zezë dhe me flokë të shkurtëra, ajo po duket shumë bukur.


Kujtojmë se Berguzar Korel, është e martuar me aktorin turk, Halit Ergenç, të cilët e kanë edhe një djalë. Projekti i tyre i fundit është seriali “Vatamin Sensin” ku të dy aktorët luajnë në rolet kryesore. Xhirimet e këtij seriali kanë zgjatur dy vite.

Shikoni sa është rritur, Ameli i Albanit dhe Miriamit do t’jua ëmbëlsojë ditën

Dy vite më parë çifti shumë i dashur për publikun shqiptar, Alban Skënderaj dhe Miriam Cani u bënë për herë të parë prindër.

Miriami solli në jetë një vajzë të cilën çifti e pagëzuan me emrin Ameli.

Në fillim Albani dhe Miriami ashtu siç do prind u munduan ta ruajnë privatësinë e vogëlushes, ndërsa tani postojnë shpesh foto e video me të duke ja ëmbëlsuar ditën fansave të tyre.

Mëngjesin e sotëm Miriami ka postuar një foto shumë të ëmbël ku Ameli shihet duke e përqafuar para se të shkojë në kopësht.

“Disa përqafime përpara kopështit. Mirëmëngjes”, shkruan Miriami.

“Mos i besoni burrit që qan, kalit që djersin dhe gruas që …”/Thëniet më të Bukura Turke

Turqia është një komb me të cilin na ka lidhur rrjedha e historisë, mes luftrash, pushtimesh e deri tek rekrutimi i shqiptarëve për t’i vënë në postet më të larta drejtuese të shtetit të tyre, ministra, kryeministra, vezirë, gjeneralë etj.

Sado i prishur të jetë drejtpeshimi historik, përplasja e rrymave kulturore të të dy vendeve nuk ka sesi të mos ketë lënë gjurmët e veta me anë të shkëmbimeve.

Ne përdorim shumë fjalë turke në gjuhën tonë të përditshme, kemi respekt të ndërsjellë për besimet, përdorim frazeologjinë dhe ushqehemi me kuzhinën e tyre tradicionale.

Ai që fle me gjarpërin nuk bën të ankohet se e ka kafshuar.

Ajo që s’bëhet në ditën e vet nuk bëhet as për një vit.

Babai i dhuroi fëmijës një vresht të tërë, kurse ai s’i dhuroi atij as një kalavesh rrush.

Duhet sakrifikuar mjekra për të ruajtur kokën.

Edhe po dite një mijë gjëra, pyet atë që di qoftë edhe një gjë të vetme.

Kadiu është i shurdhër, myftiu është i verbër; per veten kujdesu vetë.

Mallkimi sillet e sillet e bie tek mallkuesi.

Mos merr borxh te pasaniku, as mos u bëj dorëzanë për të varfrin.

Në i thua mikut fshehtësi, dije se edhe ai ka miqtë e tij.

Nëse armiku është një milingonë, ti konsideroje si elefant.

Qengjin e ndarë nga tufa e ha ujku.

Rrëzohet i pasuri – ka qenë aksident, rrëzohet fukarai, ka qënë i dehur.

Ruaju nga ata që ju ke bërë mirë.

Sikur të nxirrej në ankand intelekti, secili do të blinte të vetin.

Veza e fqinjit ka dy të kuq.

Armiku që falet nuk zihet mik.

Fqinjin tënd duaje, por gardhin mos e hiq.

Ai që flet me ty për të metat e të tjerëve, me ata do të flasë për të metat e tua.

Gruaja pa vithe është si shtrati pa jastëk.

Jeta është një shkollë e papërfunduar, njeriu orë e çast mëson gjëra të reja.

Kur lulja ul gjethet, nuk kërkon falje por ndihmë.

Kur më gënjen një herë, fajin e ke ti, kur më gënjen përsëri, kam faj unë.

Mos i besoni burrit që qan, kalit që djersin dhe gruas që betohet.

Para martesës femra është pikëpyetje, pas saj, pikëçuditëse.

Më e vështirë është të mbash një fjalë, se një fjalim.

Dashuria, kruajtja dhe kolla nuk mund të fshihen.

“Mos e besoni po deshët!”/ Plot 13 Gjëra që Mund të Bëni me Kafenë Përveçse ta Pini…

Miliona njerëz në mbarë botën preferojnë kafenë para çdo pijeje tjetër. Në të vërtetë, ka shumë opsione për të zgjedhur që nga ekspresi, me ose pa qumësht, të nxehtë, të ftohtë, etj…

Por ajo që është edhe më mbresëlënëse është se ka shumë mënyra në të cilën mund ta përdorni tjetër këtë pije popullore përveç konsumimit.

Dhe disa prej tyre nuk kanë të bëjnë fare me gatimin.

Më poshtë gjeni një listë të gjërave të papara që mund të bëni me kafenë përveçse ta pini dhe ne duam t’i ndajmë ato me ju.

13. Aromatizues duarsh

Kush mund t’i rezistojë erës magjike të kafesë së freskët? A nuk doni të hyni brenda sa herë kaloni pranë një dyqani kafeje dhe të thithni erën e mahnitshme të kafesë së freskët?

Pse të mos e provoni kafe si një aromatizues duarsh? Përdorni shijen e kafesë për të hequr erën e hudhrës ose qepës nga duart tuaja, fërkoni plotësisht duart dhe shpërlajeni me ujë. U krye! Duart tuaja mbajnë aromë kafeje.

12. Maskë për fytyrën
Përveç aromës mahnitëse dhe shijes së mprehtë, kafeja ka një numër përfitimesh për lëkurën.

Llumi i kafesë heq qelizat e vdekura të lëkurës dhe siguron një efekt anti-rrudhë për shkak të përmbajtjes së saj antioksiduese. Kjo bën që baza e kafesë të jetë një nga produktet më të mira për lëkurën tuaj. Ju mund të përdorni kafe drejt e në fytyrë ose provojeni në maska të ndryshme fytyre.

Si kjo, për shembull:

– Shto 1 lugë sodë buke tek llumi i kafesë (mjaftueshëm për të mbuluar fytyrën tuaj);

– Përziejini plotësisht përbërësit;

– Aplikojeni në fytyrë;

Lëreni për 20 minuta dhe shpërlajeni me ujë të ngrohtë. Aplikoni krem hidratues pas procedurës. Ju do të vini re rezultatet menjëherë!

Kjo maskë ju sjell edhe avantazhet e sodës së bukës, e cila në mënyrë efektive pastron lëkurat e yndyrshme.

11. Aromatizues për frigoriferin

Kjo na ka ndodhur të gjithëve ne të paktën një herë – ju hapni frigoriferin dhe ju e kuptoni nga era se diçka nuk është në rregull atje. Aromat e forta nga peshqit ose ushqimet me erëza janë shumë të vështira për t’u hequr.

Po si ta zgjidhim problemin? Kafeja në mënyrë efektive lufton erërat e pakëndshme në frigorifer ashtu siç heq erërat e këqija nga duart tuaja.

Vendoseni një filxhan me kafe të mbetur në frigorifer. Kafeja do të absorbojë aromat e forta dhe problemi juaj do të zgjidhet.

10. Trajtim anti-celulit

Shumica e kremrave anti-celulit kanë një përbërës të përbashkët: Kafeinën. Problemi është se të gjitha janë mjaft të shtrenjta, kështu që nëse keni kafe në shtëpi, pse të mos e përdorni atë më mirë?

Ju mund të bëni trajtimin tuaj anti-celulit duke përzierë kafe të mbetur me pak vaj kokosi. Aplikojeni në zonën e prekur dhe masazhoni në lëvizje rrethore për disa minuta. Shpërlajeni me ujë.

Kështu keni një mënyrë shumë më të lirë për të trajtuar problemin tuaj dhe, përveç kësaj, ricikloni kafenë tuaj.

9. Largimi i pleshtave
Rezulton se qeni juaj gjithashtu mund të përfitojë nga llumi i kafesë. Si është e mundur kjo?

Për shkak të aromës së saj të fortë, kafeja mund të përdoret si një trajtim i bërë vetë për të larguar pleshtat dhe për të mbajtur këto parazitë të pakëndshëm larg nga kafsha juaj shtëpiake.

Pasi t’i keni bërë qenit tuaj një banjë, fërkojeni atë me llum kafeje të përgatitur. Kjo gjithashtu sjell përfitim shtesë pasi parandalon që qenit tuaj t’i vijë aroma si një qen i lagur. Në vend të kësaj, tani do të keni një qen që mban aromë kafeje!

8. Trajtues për flokët
Kafeja ka një numër të përdorimeve për bukurinë. Ju mund ta provoni atë në lëkurën tuaj, dhe funksion mahnitshëm edhe në flokë.

Jo vetëm që i bën flokët të shkëlqyeshëm, por edhe kafeina është një ilaç i madh që trajton humbjen e flokëve, sepse stimulon rritjen e flokëve dhe i bën ato të butë dhe të ushqyer.

Për të përdorur kafenë si një produkt për kujdesin e flokëve, veproni si në vijim:

– Përgatisni ca kafe – sasia duhet të jetë e mjaftueshme për të mbuluar të gjithë flokët tuaj.

– Lëreni të ftohtë dhe pastaj aplikojeni në flokët tuaj. Masazhoni kokën në lëvizje rrethore.

– Lëreni rreth 20 minuta dhe pastaj shpërlajnei me ujë.

– Ju mund ta përdorni këtë trajtim një herë në javë.

7. Në kopsht

Këtë nuk e prisnit, apo jo?

Rezulton se kafeja mund të pasurojë dhe të ushqejë tokën tuaj në kopsht me azot. Mund të përdoret për të bërë bazë plehrash, por sigurohuni që sasia e kafesë të mos e kalojë 20%. Përndryshe përzierja e plehut do të ishte tepër e përqendruar me kafe dhe efektet do të ishin negative për kopshtin tënd.

Mbani në mendje proporcionin e rekomanduar dhe përzierjen e kafesë me plehun. Do të përmirësojë kopshtin tuaj dhe gjithashtu mund të përdoret për bimët tuaja në vazo.

6. Zbrampsës i maceve

Nëse keni një oborr në shtëpi, një tarracë ose një kopsht, ju patjetër jeni vizituar nga një mace e fqinjit ose një mace e humbur të paktën një herë. Ata vizitorë duan të urinojnë mbi lulet tuaja ose vetëm përreth të gjitha vendeve tuaja të preferuara.

Kafeja është një mundësi për t’i trembur ato pa u bërë dëm. Me sa duket, shumica e maceve nuk mund ta durojnë erën e fortë të kafesë dhe zakonisht i largon ato.

Thjesht lini ca kafe të përzjerë me lëvoret e agrumeve në vendet e duhura dhe macet do ta shmangin kopshtin tuaj.

5. Eksfoliator

Young woman using wisp and scrub on color background. Skin care concept.

Kafeja është një eksfoliator i madh natyral që ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës.

Ju mund të përgatisni trajtimin tuaj eksfoliues me përzierjen e llumit të kafesë (të përdorur ose të freskët) me vaj ulliri dhe ta përdorni për pastrim në zonat e trupit tuaj që dëshironi të eksfolioni. Lëreni rreth 15 minuta dhe shpërlajeni me ujë të ngrohtë.

4. Aromatizues ajri
Nëse nuk mund ta duroni aromën e aromatizuesit tuaj të ri të ajrit ose thjesht nuk dëshironi të mbushni shtëpinë tuaj me kimikate, përdorimi i kafesë si një freskues natyral i ajrit do të ishte alternativa më e mirë për ju. Nëse funksionon me frigoriferin, do të funksionojë edhe me pjesën tjetër të shtëpisë.

Vendosni pak kafe të përdorur dhe kafe kokërr në një çorape najloni që nuk e përdorni më dhe vendose ni atë në dhomën që dëshironi të rifreskoni. Ju mund të bëni të njëjtën gjë me makinën tuaj ose dollapin tuaj.

3. Shkëlqyes për mobiljet
Kafeja është gjithashtu shumë e dobishme për t’i bërë mobiljet tuaja të drurit me shkëlqim dhe të pastra.

Si ta bëni këtë?

Në vend që të hidhni llumin e kafesë, lëreni të ftohet dhe duke përdorur një leckë, fshijeni mbi sipërfaqen e pjesës tuaj të preferuar të mobiljeve të drurit. Jo vetëm që kjo do t’i bëjë mobiljet tuaja me shkëlqim, por gjithashtu do të vlerësoni erën freskuese të kafesë në shtëpinë tuaj.

2. Dekorim
A nuk mendoni se kokrrat e kafesë janë të bukura? Plus, era e mrekullueshme e kafesë së freskët në një farë mënyre ju jep një ndjesi të mirë, apo jo?

Kokrrat e kafesë përdoren shpesh si një element dekorativ për t’i dhënë vendin tuaj të preferuar një pamje më të bukur. Ju mund të përdorni kreativitetin dhe imagjinatën tuaj, por këtu është thjesht një ide shumë e thjeshtë dhe e bukur e dekorimit: blini një shishe transparente (ose ndonjë enë qelqi tjetër) dhe mbusheni me kokrra kafeje.

Vendoseni shishen diku dhe do të keni një send të bukur të dizajnuar në mënyrë kreative në shtëpinë tuaj.

1. Për gatim
Nëse ju pëlqen konsumimi i kafesë, do ta doni edhe ta hani.


Ju me siguri keni provuar disa receta me kafe, por nëse nuk i keni provuar ende, këtu janë disa ide për ju:

– Përdorni kafenë e çastit për të dekoruar kekët dhe ëmbëlsirat e tjera.

– Përdorni kafenë e çastit për pije të ndryshme dhe mbushje.

– Përdorni kafenë si bazë për të përgatitur ëmbëlsira dhe biskota.

Cili nga këto përdorime të kafesë ju duket më i habitshmi? A do të provoni ndonjë prej tyre ose do t’i rekomandoni ato tek një mik?

Ganja paraqitet nga frizerka, shikojeni sa bukur i ka rregulluar flokët

Këngëtarja e njohur Ganimete Abazi e njohur si Ganja është një nga këngëtarët më pak aktive në rrjetet sociale.

Por, ajo vazhdon të mbetet aktive në muzikë, e cila tash e sa vite njihet për baladat e saj më të mirat.

Ganja refuzon të flasë për jetën e saj private, andaj për të thuhet se është ende beqare.

Para pak çastesh një sallon bukurie ka publikuar një foto të Ganës.

Ajo duket e bukur dhe elegante me zbukurimet që i ka bërë te frizerka.

Ajo që bie në sy janë flokët saj që i rrinë shumë bukur.

Reja e Remzie Osmanit publikon imazhin me të bukur ndonjëherë

Reja e Remzie Osmanit, Gëzimja tashmë është shumë e njohur dhe e dashur për publikun

Ajo tashmë është bërë e njohur dhe ka një numër të madh të ndjekësve në rrjetet sociale,

Gëzimja është shumë aktive në rrjetet sociale, ku bën postime të shumta dhe të ndryshme.

Gëzimja sapo publikoi një foto në të cilën shfaqet me e bukur se kurrë me parë. Sytë e kaltër dhe flokët kaqurela vetëm sa ja shtojnë bukurin asaj.

Ndërron jetë këngëtari i famshëm, e njihni të gjithë

Këngëtari i njohur me famë botërore ka ndërruar jetë sot.

Këngëtari Roy Clark ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçare.
Roy Clark, ylli i muzikëssë vendit dhe ish drejtuesi i serisë së gjatë televizive “Hee Haw”, ndërroi jetë të enjtën, shkruan CNN.

Clark ndërroi jetë në moshën 85 vjeçare pas komplikimeve nga pneumonia në shtëpinë e tij në Tulsa, Oklahoma.

Në vitin 1982, Clark fitoi një “Gerammy” për performancën më të mirë instrumentale të vendit për “Alabama Jubilee”.

Roy luajti kitarë, violinë, mandolinë, harmonikë dhe shumë instrumente të tjera.

Përveç muzikës, ja çfarë i lidh Mihrije Brahën dhe Genën

Mihrije Braha dhe Gena janë ndër këngëtarët më të suksesshëm të ekranit.

Duke qenë këngëtarë të suksesshëm dhe shumë të afërt me publikun, Mihrije Braha dhe Gena kanë arritur t’i bëjnë për vete shumë fansa,.

E përbashkëta e tyre sigurisht se është mikrofoni, mirëpo Mihrije Brahën dhe Genën i lidh edhe diçka tjetër. Bëhet fjalë për datën 15 të muajit nëntor, e që është ditëlindja e të dyve.

Këngëtarja Mihrije Braha sot ka mbushur 51 vite jetë ndërsa Gena 47.