Ja se si duhet të blini biletën online për ndeshjen Kosova – Azerbajxhan (VIDEO)

Trajneri Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes, sot ka bërë publike listën e futbollistëve që do t’i grumbulloj për dy ndeshjet e fundit në kuadër të Grupit të tretë të Ligës D, në Ligën e Kombeve kundër Maltës si mysafirë me 17 nëntor, dhe me 20 nëntor ndaj Azerbajxhanit në stadiumin “Fadil Vokrri”, në Prishtinë.

Ndërkohë Federata e Futbollit e Kosovës, sot ka publiuar një video, se si duhet të blihen biletat online për ndeshjen Kosova – Azerbajxhan, që do të zhvillohet në stadiumin “Fadil Vokrrin”, me 20 nëntor në Prishtinë.
Mësoni se si duhet ta blini biletën online

Në videon e mëposhtme do ta mësoni mënyrën se si duhet të veproni në platformën www.tiks.app për ta blerë biletën online për ndeshjen Kosova – Azerbajxhani, që do të zhvillohet më 20 nëntor në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Për detajet e tjera dhe kohën kur do të fillojë shitja e biletave online do t’ju informojmë me kohë.
PËR TË MËSUAR SE SI DUHET TA BLINI BILETEN ONLINË KLIKONI KËTU.

Lajm fantastik për Kosovën, Xhudistja Distria Krasniqi rrëmben

Xhudistja Distria Krasniqi rrëmben Xhudistja 22 vjeçare nga Kosova, Distria Krasniqi e ka mundur në finalen për medaljen e artë xhudisten nga Hungaria, Eva Csernoviczki, në kategorinë deri në 48 kilogramë.

Krasniqi këtë duel e fitoi me ippon.
Gjatë rrugës për në finale, Distria ka mundur gjermanen Menz Katharina dhe holandezen Amber Gersjes.

Vlen të ceket se në finale për medalje të artë janë edhe Majlinda Kelmendi në kategorinë deri 52 kilogramë dhe Nora Gjakova në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Humbë jetën lojtari i njohur dhe i dashur shqiptar

Sporti shqiptar ndodhet në zi këtë të martë me largimin e njërit prej ish mundësve më të njohur të vendit.
Ka ndërruar jetë sot në moshën 87 vjeçare Ramadan Martini. Ish mundësi ka qenë 7 herë kampion kombëtar dhe 5 herë kampion kombëtar në sportin e peshëngritjes.

Martini është diplomuar për sportet e mundjes dhe peshëngritjes në Varshavë të Rumanisë në 1967.

Martini ka patur një karrierë prej 45 vitesh në shërbim të sportit shqiptar, fillimisht vetë si atlet e më pas si trajner dhe gjyqtar. Ai është nderuar me titujt “Mjeshtër i Merituar i Sportit” në mundje dhe në peshëngritje “Nder i Sportit Shqiptar”

A e dini çka e ka Majlinda Kelmendi trajnerin e saj Driton Kuka?

Trajneri më i mirë kosovar paslufte, Driton Kuka, është i lidhur mjaft ngushtë me xhudisten më të mirë në botë, Majlinda Kelmendi, shkruan Gazeta NewBorn.


Kuka është i martuar me Kaltrina Kelmendin, motrën e madhe të kampiones botërore dhe evropiane në kategorinë 52 kg.

E, falë Kaltrinës, Kosova sot krenohet me faktin se xhudistja numër 1 në botë është shtetase e saj, madje duke e shijuar edhe medaljen e parë të artë olimpike, përcjell Gazeta NewBorn.

Në fakt, Kaltrina Kelmendi – Kuka në moshë të re kishte filluar të merrej me xhudo. Teksa po ushtronte me qejf e intensitet, në ndërkohë Kaltrina kishte vendosur ta afrojë në këtë sport edhe motrën e saj, Majlindën

Lajm fantastik për lojtarin shqiptar Xherdan Shaqirin

Lojtari kosovar, Xherdan Shaqiri është duket shkëlqyer në sezonin e parë me Liverpoolin. Paraqitjet e tij fantastike te ekipi i Jurgen Klopp nuk kanë kaluar pa u shpërbyler nga Liverpool, përcjll Trendi-ks.info

Shaqiri ka dhënë kontribut të madh për ekipin duke dhënë shumë asiste në ndeshje vendimtare. Madje të shtunën e kalur Shaqiri shënoi edhe gol për Liverpool.

Paraqitja e tij ka fituar zëmrat e tifozëve të Liverpool nga mbarë bota.

Angazhimi i tij është shërblyer nga Liverpool, i cili ka ka shpërndarë një video në faqen e klubit me momentet me të bukura të Xherdan Shaqirit

Kjo është prezantuesja më seksi e sportit shqiptar, sipas medias franceze

Ilda Bejleri njihet për postimet provokuese në Instagram.
Ilda Bejleri është një ndër gazetaret sportive më të përfolura të ekranit shqiptar.

Kjo gjë është vënë re edhe nga një faqe futbolli franceze, e cila ka postuar disa nga fotot më joshëse të Ildës.

“Ju prezantojmë me Ilda Bejlerin, një gazetare sportive shumë e njohur në Shqipëri dhe e kuptojmë pse”, shkruan “La minute Football” në Facebook.

Postimi ka marrë me mijëra pëlqime, ndërsa nuk mungojnë komentet në lidhje me Shqipërinë si një vend interesant për t’u vizituar.

Zyrtare: Portieri i Man Cityt bëhet me pasaportë kosovare

Portieri kosovar i Manchester Cityt e ka pranuar pasaportën e Republikës së Kosovës.

Kjo do t’ia bëjë të mundur Arijanet Muriqit që të bëhet pjesë e Kombëtares së Kosovës, shkruan Gazeta Express.

19-vjeçari ka lindur në Zvicër, mirëpo prejardhjen e ka nga Rozhaja e Malit të Zi.

Para disa javëve, ai kishte aplikuar për pasaportën kosovare në Zurich të Zvicrës.

Dhe në ndeshjet e muajit nëntor, ai pritet t’i bashkohet skuadrës së Bernard Challandes

Erzen Rrustemi po përgatitet intensivisht për meçin e radhës

Boksieri shqiptar, Erzen Rrustemi, po bënë përgatitje intensive për meçin e radhës.

Shumë shpejt pritet të bëhet i ditur kundërshtari i Rrustemit, dhe vendi i zhvillimit të meçit, shkruan Gazeta Express.

Ai e ka postuar një video në Facebook, ku shihet duke ushtruar përpara duelit të radhës, Rrustemi duket në formë të mirë dhe më se i gatshëm për ballafaqim.

Rrustemi, i cili prej vitesh jeton e vepron në Zvicër, nga 16 mars 2017 është bërë dy herë kampion i botës në pesha të rënda të boksit profesionist (WBF).

I ka të zhvilluara 13 duele ku të gjitha i ka të fituara, 11 prej tyre i ka të fituara me KO. Sa i përket ligës profesionale në peshat e renda, Erzen Rrustemi është numër një para gjithë boksierëve shqiptarë në botë.

Lewis Hamiltonin nuk e ndalë as moti me shi

Lewis Hamilton e nis me këmbën e mbarë fundjavën që mund të jetë ajo e dorëzimit të trofeut të pestë botëror në Formulën 1. Piloti britanik i Mercedesit e mbylli sesionin e parë të provave të lira, në Shtetet e Bashkuara, një sesion i ndikuar nga reshjet e shiut, me kohën prej 1 minutë, 47 sekonda dhe 502 të mijtat.

Pas krahëve të tij është shoku i skuadrës, Bottas, ndërsa më tej vijnë dy makinat Red Bull, me mbi një sekondë larg. Edhe më larg janë renditur dy “kokëkuqet” e Ferrarit, Vettel në vendin e pestë dhe Raikkonen në të gjashtin, me 1.9 dhe 2.4 sekonda më shumë.

Moti kushtëzoi gjithçka, me përjashtim të udhëheqësit të kampionatit, i cili mbërriti në Teksas me synimin për të vendosur diktatin dhe për t’u konfirmuar piloti më i mirë në pistë të lagur. Pse jo, edhe për të siguruar matematikisht titullin kampion.

Për t’u shënuar nga ky sesion është edhe fakti që dy makinat Toro Rosso, të Hartley dhe Gasly, kanë ndryshuar njësinë motorike, gjë që do t’i bëjë ata ta nisin garën nga vija e fundit. /Tch/

Chiellini: Pogba është i mirëseardhur në Juventus

Paul Pogba është i mirëseardhur që të rikthehet në Juventus ka thënë Giorgio Chiellini.

Mesfushori francez i kaloi katër stinore në Juventus, nga viti 2012 deri më 2016, duke i fituar katër tituj të Serie A-së dhe dy Kupa të Italisë, transmeton Gazeta Express.

“Pogba? E mirëpresim atë me shumë kënaqësi” , ka thënë qendërmbrojtësi italian.

“Ai është special. Ai e ka marrë bekimin e talentit nga nëna natyrë, ashtu si LeBron James ose Usain Bolt”.

“Ai duhet të bëhet një lider më i madh në fushë, mirëpo ai është 25-vjeç dhe ka shumë përgjegjësi për të”.

Gjatë kohës sa ishte lojtari i Juventusit, Ai është paraqitur 178 herë, duke i shënuar 34 gola dhe duke bërë 43 asistime.

Pogba pastaj është rikthyer pastaj te Manchester Unitedi për 105 milionë euro. /Gazeta Express/