Kjo është këngëtarja e njohur, që sotë është nuse në familjën e Adem Jasharit!

Sigurisht që gjeneratat e më hershme e njohin shum mir kengetarën e njohur të asaj kohë Lirie Istogun që me hitet e saj ka ber qindra e mira adhurus dhe fansa të ndryshem transmeton Trendi-ks.info

Njëri nder hitet më te medha të asaj kohë ka qen edhe hiti ” Dashuro vajzë” ku lirish mund te themi që ende degjohët me shum knaqesi.

Por sot kengetarja e njohur Lirija është e martuar me Bashkimin, nipin e Adem Jasharit komandantit ton legjendar ku të gjith e dijm sakrificen e kesaj familje per vendin ton.

Shpresoj që Liria ni dit te i kthehet edhe nje her skenes ton muzikore me keng tëndryshme. Trendi-ks.info

Pas ndarjes nga Mimoza, Seldi futet në ‘sherr’ me këtë person shum të njohur!

Kengetari i njohur i skenes ton muzikore Selidi eshte njëri nder personazhet me te komentuar e me të perfolur në skenen ton muzikore transmeton Trendi-ks.info

Seldi para disa kohë u nda nga e fejuara e ti ëdhë ajo kengëtare e njohur Mimoza Shkodra ku vertet u be shum buj e madhe per ket ndarje.

Por që nje koh seldi eshte pjes e një organizimi qe po behët ne njerin nga televizionet shqiptare i cili quhet “Dance With Me” ku perkrah kengetarit është edhe partnerja e ti Rashel Kolaneci ku gjdo jav po vin me kercime të ndryshme.
Kësaj radhe çifti mahniti të gjithë, madje edhe personazhin problematik, Robert Aliaj, por ky i fundit nuk u mor fare me performancën më pas, pasi nuk i pëlqeu “humori” që u zhvillua në skenë.

Madje, ishte Seldi ai që i tha: “Robert pse grive sallatë?”, e kjo nuk i pëlqeu aspak Robertit i cili tha është pikërisht ky lloj niveli që smë pëlqen, nga ky nivel unë heq dorë, dhe kështu largohet nga studio. Trendi-ks.info

‘Sasan’ nuk e keni parë asnjëherë kështu

Adriana Matoshi është ndër aktoret më të suksesshme kosovare.

Së fundmi ajo është aktive në serialin “O sa mirë” me rolin e Sasës i cili është ndër më të pëlqyerit në serial.

Aktorja ka realizuar një fotosesion në të cilin ka ardhur më ndryshe se herëve të tjera.
Ajo ka sjellë disa fotografi artistike me ngjyra vjeshte ndërsa është dukur për mrekulli, shkruan Indeksonline.

Adriana e cila po vazhdon të jetë pjesë e serialit ‘O Sa Mirë’ në të cilin luan një nga personazhet më të pëlqyera të serialit.

Ajo ka treguar se është e angazhuar edhe në disa projekte tjera filmike.

LAJMI I FUNDIT: U ndalën pensionet mbi 200 invalidëve të UÇK-së, ja detajet!

Qeveria e Kosovës ua ka ndal pensionet invalidëve të luftës së UÇK-së

Mbi 200 invalidë të luftës së UÇK-së të cilëve Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale nga muaj i kaluar ka vendosë që t’iu ndalë pensionet e të cilët deri më tani kanë marrë nga dy të tilla nga buxheti i shtetit.

Bëhet fjalë për invalidë të luftës të cilët kanë qenë pjesë e TMK-së dhe FSK-së.

E, njëri prej tyre është edhe Ajet Potera nga Komuna e Podujevës i cili gjatë luftës ka dhënë kontribut në Zonën Operative të Dukagjinit dhe në Zonën Operative të Llapit, derisa pas luftës ka qenë i angazhuar edhe në TMK e FSK.

Potera, për Gazetën Alo ka thënë se ministria në fjalë të gjithë këtyre personave u ka ndërprerë pensionet pa i lajmëruar fare .

“Të gjithë personave që kanë qenë me pension nga TMK-ja dhe nga FSK-ja, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka vendos me ua ndalë njërën prej të ardhurave. Prandaj, e kanë ndal pa na njoftu paraprakisht vetëm kur e kemi parë që pensionet nuk kanë dalë. Zakonisht dalin me datë 24 të çdo muaji”, ka thënë ai.

Madje, ai thotë se Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka vendosur vet se cilin nga pensionet t’ua ndalë këtyre personave.

“Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka vendos vet cilin pension me ua ndal në rast se një pjesëtar i FSK-së e ka pensionin e FSK-së ose të TMK-së më të vogël në vlerë monetare ia ka ndal atë, në rast se pensioni invalidor është ma i madh në vlerë monetare ia kanë vazhduar . Kështu që ai pension që ka pas vlerë më të vogël atë e kanë ndal dhe kjo është bërë në mënyrë arbitrare sepse ata nuk e dinë se cili është në interes të qytetarit”, ka deklaruar ai, për Gazetën Alo.

Potera thotë se janë mbi 200 pjesëtarë në tërë Kosovën e të cilët nuk e gëzojnë këtë të drejtë, duke shtuar se si është e mundur që Qeveria e vendit mundohet të kursejë në persona që kanë qenë invalidë të luftës, derisa pohon se ka mijëra veteranë të rrejshëm e të cilët marrin pensione nga buxheti i shtetit.

Mirëpo, e pranon faktin se për këtë çështje është diskutuar para dy viteve pasi që sipas Nenit 16 i ligjit (Ligji Nr. 04/L-131 për skemat pensionale të financuara nga shteti”, thuhet se pensionistët kanë të drejtë ta shfrytëzojnë vetëm një pension nga buxheti i shtetit.

Por, Potera thotë se pavarësisht kësaj kjo gjë ka vazhduar edhe nëse ka pasur shkelje.

Gazeta Alo për tri ditë për këtë çështje ka kërkuar përgjigje edhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale se cilat janë arsyet e ndaljes së këtyre pensioneve por nuk ka marrë ndonjë përgjigje.

Cili ishte i dashuri i par i Teuta Krasniqit, do befasoheni nga pergjigjja!?

Aktorja e njohur shqiptarë Teuta Krasniqi është mjaft prezentë ne mediat tona si ne gazeta , revista dhe ne televizionë të ndryshme me intervistat e saja të ndryshme transmeton Trendi-ks.info

Ne një intervis ku aktorja e njohur rrefen shum gjera te saj që nuk i keni degjuar më par dhe behet pjes e lojes ” Haje ose Thuaje” ku perball ka moderatorin e njohur Alaudin Hamitin ku pytjet qe i shtron moderatori për mysafiret jan mjaft të veshtira.

Njëra nder pytjet qe e ka ven shum ne siklet aktoren ka qen edhe pytja së ” Cili ishte i dashuri i par i Teuta Krasniqit” por pergjigjen ajo do ta jap dhe do ta mesojm së a do te jep pergjigjen a do te han ndonje gjë qe i ka perball. Trendi-ks.info
Vidio

Fejohet kaçurrelja e “O sa mirë”? Na prezanton me unazën përrallore

Është ndër serialet më të dashura për publikun, i cili solli shumë aktor e aktore të reja.

Ndër personazhet më të dashura të serialit “O sa mirë” tashmë është edhe Xhakarta e cila është një vajzë shumë e bukur dhe atraktive, shkruan ORAinfo.

Ajo vazhdon të jetë mjaftë aktive në rrjetet sociale.

Xhakarta para pak çastesh ka publikuar një foto me unazë në gisht, e cila ka ngjallë dyshimet për një fejesë të mundshme të saj.

Se a është fejuar me të vërtet ajo mbetët të shihet.

Koha kur festonin bashkë Nora dhe Tuna, tash nuk folin!

Siq e dijm para disa ditve kengetarja e njohur Altuna Sejdiu ka qen pjes e nje emisioni qe eshte komentuar pa fund.
Dy këngëtarët e njohura Nora Isntrefi dhe Altuna Sejdiu- Tuna janë kunata.

Ato dikur ishin edhe shoqe shumë të mira.

Është data 31 e muajit tetor ajo e cila Nora Istrefin dhe Tuna Sejdin do t’i bëjë ta kujtojnë gjithmonë njëra-tjetrën, shkruan Trendi-ks.info.

Kjo pasi pikërisht në këtë dite vite më parë ato kanë festuar bashkë për Halloëeen dhe fotografitë ua risjell lajmi.net. Pranë tyre në njërën prej fotografive shihet edhe këngëtarja Afërdita Dreshaj.

Dy këngëtaret e njohura të estradës sot janë kunata, të martuara për dy vëllezër, mirëpo për fatin e tyre të keq, pikërisht tash kur raportet duhet ngrohur ato janë larguar akoma më shumë.

Disa ‘mosmarrëveshje’ mes burrit të Norës dhe Tunës ishin shkak që në media e publik të komentohet për komplet familjen Berisha.

Norën e bëjnë ‘horë’ nga koncerti, i publikojnë foton që do të donte ta zhdukte

Këngëtarja e njohur Nora Istrefi konsiderohet si njëra ndër femrat më të bukura të skenës sonë muzikore.

Nora pos me projekte e koncerte të shumta, është aktive edhe në rrjetet sociale me postime nga të ndryshmet, shkuan ORAinfo.

Norës para pak çatesh i është publikuar një foto të pa parë më herët nga një koncertë, të cilën me siguri do të dëshironte ta zhdukte.

Nora vazhdon të jetë aktive në jetën muzikore përmes projekteve të ndryshme

Kjo ishte arsyeja “banale” e përleshjes fizike mes Frasher Krasniqinv dhe Xhelal Sveçlës

Pas përleshjes së sontme në emisionin Rubikon në Ktv mes dy deputetëve Frshër Krasniqi nga PSD dhe Xhelal Sveçla nga Vetëvendosje, Zëri.info ka arritur të kuptoj shkakun e këtij incidenti.

Sipas një burimi të këtij mediumi ka qenë deputeti i PSD-së, Frashër Krasqniri ai cili fillimisht e ka provokuar Xhelal Sveçlën duke i thënë se “frizura po të rrinë mirë”.

Pas këtyre fjalëve, sipas burimit, Krasniqit i ka reaguar Sveçla duke e ofenduar dhe sharë dhe pas kësaj ka nisur përleshja fizike.
“Frashër Krasniqi i ka thënë Xhelalit frizura po të rrin mirë. Pas këtyre fjaëve ka reagar Xhelali duke e ofenduar dhe sharë Krasniqin. Dhe këtu ka nis përlshja”,ka thënë ky burim.